Zemsta faraona – inaczej choroba podróżnych.
Jakie są przyczyny zemsty faraona? Czy można zapobiec tej chorobie? Sprawdź!
Zemsta faraona to częsta dolegliwość żołądka, pojawiająca się zwłaszcza u turystów podróżujących w rejony Afryki czy krajów Bliskiego Wschodu. Szacuje się, że zemsta faraona to choroba, która dotyka co drugiego podróżnego.
Zemsta faraona – co to za choroba? Jakie objawy?
Zemsta faraona jest często reakcją organizmu na nietypowe produkty czy posiłki serwowane w danym kręgu kulturowym. Niekiedy podawana żywność czy woda zawierają w sobie bakterie, do których organizm nie jest dostosowany. Zemsta faraona powoduje silne skurcze brzucha, biegunkę, bóle brzucha, nudności i wymioty, czasem gorączkę, utratę apetytu, bóle głowy, dreszcze, bóle okolicy krzyżowej i bóle stawowe.
Czy zemsta faraona jest zaraźliwa?
Zemsta faraona jest indywidualną reakcją organizmu. Niektóre osoby mają bardziej odporny układ pokarmowy, inne nieco mniej. Z tego też powodu u jednej osoby może wystąpić zemsta faraona, a u drugiej nie. Choroba ta nie jest jednak zaraźliwa, dlatego nie musimy się obawiać, że przebywając w jednym pomieszczeniu z osobą cierpiącą na biegunkę podróżnych także na nią zachorujemy.
Zemsta faraona – przyczyny. Co ją wywołuje?
Przyczyną zemsty faraona jest odmienna flora bakteryjna, przez co wirusy lub bakterie dostające się do przewodu pokarmowego wywołują jego silną reakcję. Najczęściej obserwuje się ją u osób przebywających na wakacjach all inclusive lub podróżujących na własną rękę. Dlatego też wybierając restaurację, warto zasięgnąć wcześniej opinii na jej temat i decydować się na miejsca o wysokim standardzie – przede wszystkim sanitarnym. Przed podróżą warto również się zabezpieczyć się, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko wystąpienia choroby.
Najczęstszą przyczyną wystąpienia zemsty faraona jest zbyt niski poziom czystości spożywanej wody lub niewłaściwe przygotowanie posiłków – np. niedogotowane mięso. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że nawet ograniczając takie jedzenie, zemsta faraona i tak może wystąpić.
Zemsta faraona u dzieci – czy jest groźna?
Zemsta faraona u dzieci jest groźna przede wszystkim ze względu na ryzyko odwodnienia. Ze względu na fakt, że organizm dzieci jest mniej rozwinięty, mogą one nieco gorzej przechodzić chorobę.
Podczas biegunki ważne jest podawanie dziecku doustnie płynów w większej niż zwykle ilości. Dziecko do drugiego roku życia powinno otrzymać około 100 ml płynu po każdym wypróżnieniu, a starsze dziecko około 200 ml płynów.
Nie powinno się zmieniać sposobu żywienia, należy pozostać przy tych samych posiłkach stosowanych u dziecka przed wystąpieniem biegunki, ale podawać je częściej, w mniejszych porcjach. Warto zabierać ze sobą w podróż płyny o specjalnym składzie, które można nabyć w aptece bez recepty – tzw. doustne płyny nawadniające – i podawać je dziecku na wypadek biegunki.
Oprócz płynów o specjalnym składzie stosować można także inne powszechnie dostępne napoje jak woda, herbata, jogurty, mus i kompot jabłkowy, lekko posolone zupy. Powinno się je podawać od chwili wystąpienia biegunki, tak, aby nie dopuścić do odwodnienia, nie powinno się też dziecka głodzić.
Jeżeli niemowlę jest karmione piersią, to niezależnie od sposobu nawadniania, przez cały okres trwania biegunki powinno się kontynuować karmienie naturalne. U dzieci karmionych sztucznie podczas ostrej biegunki nie ma potrzeby stosowania innych niż zwykle rodzajów mleka modyfikowanego lub ich rozcieńczania.
Zemsta faraona a probiotyki – czy są pomocne?
Probiotyki to preparaty zawierające żywe kultury bakterii i drożdże, odbudowujące mikroflorę jelit i pomagające przywrócić jej równowagę. Probiotyki zapobiegają również stanom zakaźnym w obrębie jelit, wszystko dzięki produkcji substancji hamujących rozmnażanie się patogenów.
W przypadku zemsty faraona probiotyki mogą pomóc ograniczyć ryzyko jej wystąpienia oraz złagodzić występującą biegunkę.
Zemsta faraona – co robić, by jej nie dostać – profilaktyka.
Turysta odwiedzający regiony, w których warunki sanitarne i higieniczne są na niskim poziomie, powinien być przede wszystkim ostrożny w kwestiach żywieniowych.
Bezpieczne będą więc produkty gorące i długo gotowane. Można także bezpiecznie spożywać produkty pakowane fabrycznie oraz umyte, obrane warzywa i owoce. Również produkty suche nie stanowią większego zagrożenia.
Jeśli chodzi o napoje, to pod żadnym pozorem nie powinno się pić wody ze studni lub naturalnych źródeł. Niewskazane jest konsumowanie wody z wodociągów. Zdecydowanie bezpieczniejsze jest picie wody butelkowanej.
Lek na zemstę faraona – co stosować?
W pierwszych dniach należy postawić przede wszystkim na leczenie domowe.
Powinno ono opierać się na 2 kluczowych zasadach:
- nawodnienie organizmu,
- odpowiednie odżywianie – warto unikać ciężkiego jedzenia oraz “drażliwych” produktów, np. ostrych przypraw.
W czasie leczenia zemsty faraona należy postawić również na odpoczynek i unikać przegrzania organizmu.
Do picia warto wybrać zwykłą wodę lub czarną herbatę. Można również sięgnąć po leki przeciwgorączkowe (np. Nurofen Forte). W szybszym pozbyciu się choroby mogą pomóc probiotyki, które sprzyjają odbudowie flory bakteryjnej, jak również miejscowy „Antinal” bądź nasz polski “Nifuroksazyd”.
WAŻNE!
MIT: Okazuje się, że duża część turystów stosuje kurację… alkoholową. “Najlepszy sposób: 50 ml wódki codziennie rano przed śniadaniem” – brzmi najczęstsza rada. Wódkę jednak należy zabrać ze sobą z Polski, podkreślają bywalcy Egiptu, bo lokalna nie należy do najlepszych.
FAKT: Popularnej “zemście faraona”, czyli biegunce, nie zapobiega kieliszek wódki. Alkohol przede wszystkim spowalnia perystaltykę jelit. Gdy wypijemy mocny alkohol, zamiast wypróżniać bakterie, wirusy lub pasożyty, zablokujemy pasaż jelitowy. Alkohol nie jest więc rozwiązaniem.
Zemsta po powrocie z Egiptu – jak temu zapobiegać?
Zemsta faraona po powrocie z podróży może pojawić się w przeciągu 2 do 4 dni.
Aby uchronić się przed chorobą, należy na kilka dni przed podróżą sięgnąć po probiotyki, aby wzmocnić mikroflorę bakteryjną jelit. W czasie podróży należy unikać picia wody z kranu oraz stosowania jej do innych czynności, np. mycia zębów. Do tego celu najlepiej wybierać wodę butelkowaną.
Należy także pamiętać o częstym myciu rąk oraz wybieraniu dań bazujących na mocno wysmażonych produktach, szczególnie mięsie. W przypadku owoców i warzyw należy je zawsze wcześniej umyć i obrać.
PODSUMOWUJĄC:
- Przed wyjazdem należy przynajmniej dwa tygodnie wcześniej stosować probiotyki i należy zabrać ze sobą elektrolity.
- Podczas wyjazdu należy używać wody butelkowanej.
- Pułapka All inclusive – Nie warto jeść ciężkostrawnych posiłków oraz warto nie przejadać się.
- Druga pułapka All inclusive – nie warto dopadać baru z %%% tak jakby jutra miało nie być.
- Należy unikać owoców i warzyw, które mają tendencję do szybkiej fermentacji (winogrona, melon, jabłko). Zwłaszcza w czasie pierwszych dni pobytu.
- Należy myć ręce przed każdym posiłkiem.
- Jeśli to nie pomoże i klątwa faraona nas dopadnie: W lżejszych przypadkach pomoże miejscowy Antinal.
- W cięższych przypadkach należy skorzystać z pomocy lekarza zamiast się leczyć samemu i stracić czas wakacji.
Udanego wypoczynku!