Wybór pokoju w egipskim hotelu – Przydatne wskazówki, które ułatwią wybór i nie tylko.
PRZY REZERWACJI
1. Nie oszczędzaj na rezerwacji.
Wybierając najtańsze pokoje typu „standard”. Różnice w cenach bywają minimalne, a często nieznacznie droższy pokój przykładowo „Double room” jest o klasę lepszy od najtańszego.
2. Cztery gwiazdki w Europie czy w Polsce to już wyższy standard.
W krajach arabskich cztery gwiazdki to standard minimalny i tylko masochiści jeżdżą do gorszych.
3. Jeżeli w ofercie jest bezpłatne Wifi.
Nigdy nie masz pewności, że tak właśnie jest. Prawda jest taka, że bardzo często bezpłatne Wi-Fi jest tylko w lobby.
4. Należy upewnić się, ile wynosi obowiązkowa kaucja np. za korzystanie z hotelowego mini barku.
Warto zapoznać się z regułami korzystania, np. w Jaz Aquamarine za otwarcie lodówki i włożenie do niej swoich napojów chciano jednemu z naszych gości wystawić rachunek.
5. Nie ufaj zdjęciom.
Większość zdjęć przedstawionych w biurach podroży czy na portalach niestety kłamią, zwłaszcza te pokazujące wielkość pokoju. Sprawdzaj metraż w ofercie i nigdy nie schodź poniżej 15 metrów kwadratowych. Niezły „duży” pokój zaczyna się przeciętnie od 25 metrów (dla pary). W pokojach poniżej 10 metrów, nawet walizki w nich nie otworzysz.
5. Żaden Influenser, Bloger czy Youtuber nie przekaże Tobie rzetelnej opinii o hotelu.
Poleca się sprawdzić negatywne uwagi klientów szczególnie na Booking.com. Trip Advisor, Holiday Check, Hotels.com czy Trivago.com.
Nie wybierajcie hotelu, który ma ocenę poniżej 7/10
7. Przyznawane certyfikaty przez serwisy turystyczne nie mają dużej wartości.
Prawdą jest, że nie są przyznawane słabym hotelom, natomiast przeciętnym – owszem.
8. Hotelowe gwiazdki nie zapewniają cudownej plaży.
Jeżeli na zdjęciach reklamowych widzisz piękną plażę, to należy zachować szczególną ostrożność. W rzeczywistości jest ona oddalona od hotelu o parę kilometrów, a jeżeli nawet się znajduje przy hotelu to często jest piękna tylko przez kilka godzin – częste odpływy.
USŁUGI HOTELOWE
9. Zanim zamówisz taksówkę z lotniska czy na lotnisko.
Upewnij się czy hotel lub biuro podróży nie oferuje bezpłatnego przejazdu. W Przypadku horrendalnej stawki za przejazd zapraszamy do kontaktu, celem zamówienia prywatnego transportu.
Transport
10. Walizki po wymeldowaniu możesz zostawić w recepcji – zawsze.
Drugą opcją jest przedłużenie pobytu, ale raczej nikt nie zrobi Wam problemu, jeśli zostaniecie godzinę dłużej w pokoju.
11. Jeżeli śniadanie jest do godziny 10:00, to powinniście je zjeść do 9:30.
Później otrzymacie tylko resztki, jeżeli wybieracie się we wczesnych godzinach na lotnisko czy wycieczkę poleca się dzień wcześniej zamówić breakfast box (więcej na ten temat w linku poniżej).
Breakfast box czyli pakiet śniadaniowy
12. Sauna i siłownia
Tanich i nieodwiedzanych hoteli często nie stać na oferowanie tego typu udogodnień. W większości przypadków ten drobny dodatek do luksusu jest informacją o jakości całego hotelu.
TWÓJ POKÓJ
13. Fatalny widok za oknem, słaby Internet, brak ciepłej wody, głośni sąsiedzi – to nie wina hotelu tylko Wasza.
Nie macie obowiązku brać pokoju, który został Wam przydzielony przez recepcję hotelową. Po prostu poproście w grzeczny, ale stanowczy sposób, aby recepcjonista Wam go wymienił. NIE dając żadnych dodatkowych dolarów w paszporcie! To najbardziej oczywista, najważniejsza i najrzadziej stosowana porada w tym artykule. Przeciętny gość w hotelu jest nieśmiały, skrępowany i przyjmuje postawę pokrzywdzonego klienta. A później słychać tylko wszechobecne polskie narzekanie.
14. Nie pij ze szklanek w pokoju.
Najpierw upewnij się, że lecą do zmywarki. Niestety większość z nich myta jest przez osoby sprzątające pod bieżącą wodą w toalecie.
15. Nie płać fortuny a produkty z mini barku.
Co wypijesz, odkup w pobliskim sklepie, a najlepiej po prostu zaopatrz się sam w potrzebne produkty. To twój pokój i możesz sobie w nim jeść co chcesz, tak samo jak masz prawo używać własnych, a nie hotelowych kosmetyków do higieny. Jednakże w przypadku mini-barów upewnij się, że nie mają czujników, bo czasami na chwilę wyjąć z niego butelkę i już system dolicza ci ją do rachunku.
16. Prąd w pokoju masz dopiero po włożeniu karty „klucz” znajdującej się przy drzwiach wejściowych.
Problem w tym, że po wyjściu z pokoju przestaje działać klimatyzacja (co w Egipcie jest wyjątkowo potrzebne) i ładowarki. Jest na to prosta rada, zamiast klucza włóż kawałek papieru lub kartę lojalnościową. Ewentualnie poproś w recepcji o zapasową kartę wejściową.
Jeżeli powyższe triki nie skutkują, a potrzebujesz prądu pod twoją nieobecność (np. do naładowania telefonu), skorzystaj z dwóch kontaktów, które działają zawsze: lodówka i telewizor.
17. Chcesz mieć wielkie łóżko zamiast dwóch pojedynczych?
Zgłoś to w recepcji. Nie ma problemu ze złączeniem łóżek i ułożeniem posłania tak, by tworzyło łóżko „King size”.
18. W hotelach nie ma złodziei.
Twoje rzeczy są bezpieczne, nawet jeśli nie włożysz ich do sejfu, choć wówczas hotel nie ponosi za nie odpowiedzialności. Niestety jak coś zostawisz i się wymeldujesz, to masz małe szanse na ich odzyskanie.
19. Dwa miejsca, która zdradzają najwięcej o czystości pokoju.
Pierwsze znajduje się pod łóżkiem, drugie pod deską klozetową. Pogódź się z jedną myślą: nie ma czegoś takiego jak idealnie czysty pokój, bo osoby sprzątające mają ściśle wyznaczony czas sprzątania, który czasami wynosi 15 minut, czasami 30 minut. Nie da się w tak krótkim czasie dokładnie wysprzątać.
20. Przez Internet czy w biurze podróży nie poczujesz zapachu.
Na wszelki wypadek poleca się zapytać albo przeczytać na forach komentarze czy mieszkańcy danego hotelu narzekają na zapach.
21. Darmowy Room-Service w Egipcie
W większości hotelach na świecie zamawianie jedzenia jest dodatkowo płatne i drogie, natomiast w Egipcie możesz wszystkie posiłki w ramach pakietu All inclusive jeść za darmo w swoim pokoju. Wypada tylko dać napiwek kelnerowi, który je przyniesie.
22. Przejdź się po hotelu.
Nie, to wcale nie jest banał, bo czasami nie mamy czasu sprawdzać wszystkiego przed rezerwacją i dopiero po dokładnym zbadaniu hotelu odkrywamy jego zalety. Myszkując po hotelach możesz odkryć sale kinowe, tarasy na dachach, kręgielnie, wypoczynkowe loże z przekąskami.
Na koniec banalna rada: Nie bądź roszczeniowcem!
- Jeśli przedłuża się check-in, poczekaj.
- Jeśli pokój jest brzydki, kulturalnie poproś o zmianę.
- Jeśli serwis sprzątający się nie popisał, zostaw następnym razem napiwek i wymień (bez pokazywania palcem), które miejsca są brudne.
- Jeśli coś się psuje w hotelu, podnosisz słuchawkę i prosisz o naprawę lub wymianę.
- Z hotelem jak z kasynem – nigdy nie wygrasz.
- Jeśli dziś potraktujesz kelnera jak szmatę, to on jutro tak samo potraktuje Twoje jedzenie. O tym, co może zrobić serwis sprzątający wolę nawet nie myśleć.
- W każdym hotelu są jakieś wady, ale bardzo rzadko są to wady, których nie da się naprawić.
- Im niższej klasy hotel, tym bardziej musisz być wyrozumiały.
- Im wyższej klasy, tym więcej masz prawo wymagać, ale wszędzie pracują tacy sami ludzie i mają takie same słabości.
Udanego wypoczynku!